20. Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej będzie miała swoją siedzibę w Lesku, dzięki darowiźnie od Powiatu Leskiego

Powiat Lesko postanowił przekazać bezpłatnie działkę gruntową sąsiadującą z już nabytym wcześniej obiektem dawnej bursy. Ta decyzja została podjęta w celu umożliwienia realizacji inwestycji przez 20. Przemyską Brygadę Obrony Terytorialnej.

Zalety posiadania wojska na terenie Leska, to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa oraz bodziec do rozwoju dla miejscowej społeczności. – Takie podejście lokalnych władz świadczy o ich trosce o mieszkańców. Wojsko to nie tylko prestiż i poczucie bezpieczeństwa, ale także stymulator rozwoju, a to jest doskonale zrozumiane przez samorząd Leska – mówi porucznik Rafał Laska, rzecznik prasowy 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Dzięki tej decyzji wojsko zyskuje atrakcyjne miejsce do realizacji swoich planów inwestycyjnych, natomiast lokalna społeczność otrzymuje dodatkowe poczucie bezpieczeństwa i szanse na dalszy rozwój.

Ważnym aspektem obecności wojska w Lesku jest fakt, że stacjonować tu będzie Wojsko Obrony Terytorialnej. Jego główne zadania to ochrona cywilów przed skutkami różnego rodzaju katastrof naturalnych i usuwanie ich następstw, ochrona mienia, udział w akcjach ratunkowych i poszukiwawczych, a także dbanie o zdrowie i życie ludzkie poprzez realizację zadań z obszaru zarządzania kryzysowego.

– Żołnierze stacjonujący w Lesku będą ludźmi, których można nazwać naszymi. Ich motywacja do ochrony i obrony swojej małej Ojczyzny na pewno będzie wyższa – uważa porucznik Laska.