Atrakcje Bieszczad: Hoczew

Jest jednym z tych miejsc, w rejonie których można spędzić udane wczasy w Bieszczadach, oraz ciekawym celem wycieczki dla tych, których interesuje historia oraz przyroda. Hoczew, bo o tej miejscowości mowa, ma wiele uroku, a czas spędzony na odkrywaniu jego piękna dla nikogo nie będzie czasem straconym. Co warto wiedzieć na temat tej miejscowości? Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Hoczew to miejscowość o dość długiej historii, która w dokumentach wymieniana jest od początku XV wieku. Warto jednak podkreślić, iż osadnictwo zaczęło się tu rozwijać znacznie wcześniej, o czym przypominają m.in. ślady po grodzisku z X stulecia. Wiadomo, że miejscowość ta należała m.in. do Balów, którzy w dziejach bieszczadzkich wsi odegrali bardzo ważną rolę, oraz do Fredrów, z nazwiskiem których w trakcie wycieczki po Polsce południowo-wschodniej można się spotkać dość często. Niestety, o długiej i ciekawej historii tej wsi przypominają nam nieliczne zabytki. Z pewnością warto tu zwrócić uwagę na sporą ilość drewnianych domów, wznoszonych zgodnie z miejscową tradycją, warto też przyjrzeć się dawnej plebanii unickiej z XIX wieku, w murach której obecnie mieści się niewielka placówka muzealna. Hoczew może się też pochwalić barokowym kościołem parafialnym, który jest ciekawą pamiątką po rodzinie Fredrów. Budowla ta wciąż posiada wiele cech typowych dla budowli obronnych, może się też pochwalić ciekawym wystrojem wnętrza.

A co z tymi turystami, dla których Bieszczady to przede wszystkim ciekawostki o przyrodniczym charakterze? Dla nich nie lada gratką będzie spacer nad Hoczewką, znaną z malowniczych progów skalnych oraz miejsc, w których można podziwiać ciekawe odsłonięcia fliszu karpackiego. To jedna z ważniejszych ciekawostek, jakimi mogą nas oczarować Bieszczady, warto jej zatem poświęcić nieco więcej uwagi.