Lutowiska: co warto tutaj zobaczyć?

Urlop w Bieszczadach może się dla wielu z nas okazać idealną propozycją. Piękna przyroda, cenne zabytki – wszystko to sprawia, iż góry te od lat cieszą się wielkim powodzeniem wśród turystów. Czym mogą się pochwalić takie miejscowości, jak Lutowiska?

Lutowiska i ich turystyczny potencjał

Ponieważ Lutowiska są miejscowością coraz chętniej wybieraną na urlop w Bieszczadach, turystyka na jej terenie rozwija się doskonale. Efekt? Tanie noclegi można tu znaleźć bez problemów, a miejscowi gospodarze starają się przyciągać gości coraz ciekawszymi atrakcjami. Ośrodki jazdy konnej, szlaki piesze i rowerowe, ekomuzea – wszystko to sprawia, iż goście w rejonie Lutowisk pojawiają się coraz chętniej. Tu nuda nikomu nie grozi, a wycieczki po Lutowiskach i okolicznych miejscowościach każdemu sprawią wiele radości. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Ekomuzeum „Trzy Kultury”

Wakacje w Lutowiskach to idealna propozycja dla tych, którzy chcą poznać dawne, wielokulturowe Bieszczady. Dzięki ekomuzeum „Trzy Kultury”, każdy z nas może tu zdobyć wiele cennych wiadomości na temat Lutowisk oraz dawnych mieszkańców tego miasteczka. Żydzi, Rusini, Polacy – wszystkie te grupy żyły tu przecież przed II wojną światową i wspólnie pracowały na rzecz swej rodzinnej miejscowości. Po każdej z tych grup zachowało się sporo pamiątek, które – dzięki ekomuzeum – można lepiej poznać.

Kościół parafialny w Lutowiskach

Murowany kościół w Lutowiskach to ciekawy zabytek architektury sakralnej, któremu w czasie wycieczki po tej miejscowości warto się przyjrzeć dokładniej. Wzniesiony na początku XX wieku dzięki działaniom księdza Michała Hucińskiego, do dziś służy wiernym z Lutowisk oraz okolicy. I choć lata II wojny światowej były dla tego kościoła wyjątkowo trudnym czasem, dziś jest on jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w rejonie Lutowisk. Neogotycki kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika jest zatem jednym z ważniejszych zabytków, które w czasie wycieczki po dużej obwodnicy bieszczadzkiej warto zobaczyć.

Cmentarz żydowski

O Żydach, którzy od XIX stulecia stanowili bardzo silną grupę w Lutowiskach, przypomina obecnie tylko jeden zabytek – cmentarz, na którym zachowało się około tysiąca macew. Najstarsze nagrobki (z XIX wieku) widoczne są w dolnej części cmentarza. Im wyżej, tym młodsze macewy. Z badań, które prowadzono na tym cmentarzu, wynika, iż ostatni pochówek miał tu miejsce w 1940 roku, a więc w czasie, gdy społeczność żydowska w Lutowiskach skazana została na zagładę. Wszystkie zachowane tu macewy wyróżnia bogata symbolika, dzięki czemu każdy nagrobek staje się cennym źródłem informacji na temat historii Lutowisk oraz jego dawnych mieszkańców.

Lutowiska dla miłośników przyrody

Wypoczynek w Lutowiskach będzie wspaniałą przygodą dla każdego turysty – przyrodnika. Piękna okolica sprawia, że aktywny wypoczynek na łonie natury staje się propozycją dostępną dla każdego. Nie brak tu również ciekawych wystaw, dzięki którym można poszerzyć swoją wiedzę na temat bieszczadzkiej przyrody. Gdzie warto się wybrać? Do Ośrodka Informacji i Edukacji Turystycznej Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz do pokazowej zagrody żubra w Mucznem.

Bieszczady to wyjątkowe góry, które swym pięknem mogą oczarować każdego z nas. Kto chce spędzić tu niezapomniany urlop, ten powinien zwrócić uwagę na takie miejscowości, jak Lutowiska. Coraz ciekawsza oferta wypoczynku, piękna okolica oraz cenne pamiątki po dawnych mieszkańcach – oto atrakcje, dzięki którym wakacje w tej części kraju na długo pozostaną w pamięci każdego z nas.