Małe umysły odkrywają tajemnice nauki: Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Ustrzykach Dolnych

Zastanawialiście się kiedyś, czy pączek może ulec spaleniu? Jakie są różnice między procesem spalania a utlenianiem? A może zastanawialiście się, jak utlenianie wpływa na kaloryczność naszych ulubionych przekąsek? Na te oraz wiele innych pytań, pełne ciekawości młode umysły znalazły odpowiedzi podczas pierwszego wykładu inaugurującego semestr zimowy 2023/24 na Dziecięcym Uniwersytecie Technicznym w Ustrzykach Dolnych, który odbył się w minioną sobotę.

Po raz kolejny Fundacja Wspierania Edukacji działająca przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza zorganizowała bezpłatne zajęcia dla małych studentów. W ramach projektu Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego, 60 dzieci w wieku od 7 do 12 lat z gminy Ustrzyki Dolne rozpoczęło swoją edukacyjną przygodę pełną niezwykłych doświadczeń chemicznych i niespotykanych eksperymentów.

Pierwszy wykład poprowadził dr Paweł Jedynak z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Opowiadając o „groźnym tlenie”, pokazał co może się zdarzyć, gdy ten na pozór nieszkodliwy pierwiastek zacznie reagować z różnymi substancjami. Maluchy dowiedziały się także o procesie utleniania w komórkach i szkodliwości wolnych rodników. Mieli również okazję sprawdzić, czy ubrania, które na siebie założyli, są naprawdę czyste…

Przed rozpoczęciem nauki, tradycyjnie każdy student Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego otrzymał swój własny indeks oraz specjalną wyprawkę DUT. Ci, którzy zapisali się na dodatkowe warsztaty, mogli cieszyć się również z nowej edycji „Zestawu Naukowca”, dzięki któremu będą mieli okazję przeprowadzić kilka fascynujących doświadczeń samodzielnie, w domowym zaciszu.