Początek Święta Chleba w Ustrzykach Dolnych: Od ziarenka do bochenka

Dziś w Ustrzykach Dolnych, na obszarze Muzeum Młynarstwa i Wsi oraz tradycyjnej Karczmy w Młynie, zainaugurowano Święto Chleba pod hasłem „Od ziarenka do bochenka”. Już pierwszy dzień tego niecodziennego wydarzenia przyciągnął wielu uczestników, którzy mieli okazję próbować swoich sił w tak prastarych technikach jak cepowanie zboża, przemiał ziaren czy pieczenie proziaków.

Święto Chleba jest wydarzeniem, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem społeczności lokalnej i turystów. Uczestnicy mają niepowtarzalną szansę przyjrzeć się procesom tworzenia chleba – począwszy od młócenia zboża cepami, przez odsiewanie – co jest metodą czyszczenia zboża po omłotach, aż do mielenia go na mąkę w żarnach. Nie brakuje też możliwości degustacji – każdy może spróbować tradycyjnego chleba posmarowanego smalcem i ukoronowanego kiszonym ogórkiem.

Wśród dodatkowych atrakcji pierwszego dnia Święta Chleba znalazły się rodzinne warsztaty pieczenia proziaków, zapiekańców i drożdżówek. Po ich przygotowaniu uczestnicy mogli skosztować własnoręcznie upieczonych wypieków, dzieląc się nimi ze wszystkimi obecnymi na wydarzeniu.