Podróż w Bieszczady – o czym pamiętać i co warto zwiedzić?

Bieszczady rozciągają się nie tylko na terenie Polski, lecz także Ukrainy – choć, z oczywistych względów, obecnie zwiedzenie wschodniej części tego pasma górskiego staje się niemożliwe. Jednak również i po naszej, rodzimej stronie, Bieszczady wciąż mają wiele, jak nie więcej, do zaoferowania – o czym jednak należy pamiętać i gdzie warto się udać podczas podróży w Bieszczadach.

Dojazd do Bieszczad.

W sezonie turystycznym podróż w Bieszczady może być nieco utrudnionym zadaniem – choć drogi nie należą do najgorszych, to są często i gęsto oblegane. Sytuacji nie poprawiają również aktualnie przeprowadzane remonty drogowe – jeżeli więc zamierzamy udać się w ten majestatyczny region, nastawmy się na to, że podróż będzie stosunkowo długa. W przypadku chęci dojazdu do Bieszczad za pomocą komunikacji autobusowej powinniśmy mieć na uwadze fakt, że istnieje ona tak naprawdę tylko w sezonie turystycznym. Jeżeli zaś chodzi o noclegi, tych jest naprawdę sporo – jednakowo górskich schronisk, hoteli czy prywatnych agroturystyk.

Zagroda żubrów.

Żubry stanowią istny symbol Bieszczad – te majestatyczne zwierzęta, niegdyś będące na granicy wyginięcia, obecnie mają się niemal doskonale. Ciekawym przystankiem na naszej podróży powinna więc być zagroda żubrów, która mieści się terenie należącym do leśnictwa Muczne.

Szlaki.

Piesze wędrówki po Bieszczadzkich szlakach to coś, po co przyjeżdża tu niemal każdy turysta. Dostępnych szlaków mamy do wyboru naprawdę ogromną ilość, a i są one doskonale wręcz oznaczone – sprawdzą się więc zarówno w przypadku osób doświadczonych, jak i tych, które z górskimi wędrówkami nie mieli wcześniej do czynienia.

Kolejka Leśna.

Kolejka leśna w Bieszczadach to doskonała atrakcja nie tylko dla najmłodszych, lecz także dla starszych – a w szczególności, dla pasjonatów historii. Historia tejże kolejki sięga końca XIX wieku, a wagony, w których znajdują się turyści, ciągnięte są przez lokomotywę.