Przytulne zimowe zacisza

Gdzie odpocząć w te chłodniejsze miesiące, jeśli akurat nie jesteś zapaloną narciarką i snowboardzistką? Szukamy miejsc zduszą, z dala od zgiełku, tłumów, wolnych od smogu – zacisznych.

Ile razy myślałaś, w ciemny, chłodny poranek, gdy zadzwonił budzik, by schować się głębiej pod kołdrę i pospać do południa, by zacząć zimowy dzień od rozdziału wciągającej książki i cieplej kawy wypitej w łóżku… Od niespiesznego przeglądania ulubionej gazety pozwól sobie na to podczas kilku dni zimowego urlopu. Ruch? W zupełności wystarczą spacery i piesze zwiedzanie okolicy. Zobaczysz, że taki leniwy wypoczynek szybko zaprocentuje porcją dodatkowej energii, potrzebnej, by przetrwać do wiosny! Przekonaj się na własnej skórze, że czasem po prostu… trzeba odpuścić! Ale jak leniuchować, to tylko w pięknej okolicy, która w razie nagiej potrzeby towarzystwa i rozrywki ma atrakcyjne zaplecze różnych uciech! Oto miejsca przytulne zimą.

Krótki wypad za granicę

Wybierając na zimowy urlop jedną z naszych propozycji wykorzystaj bliskość granicy i odwiedź sąsiadów. Np. z Cisnej wyskocz na dzień do Lwowa, z Kruszynian na dwa dni do Wilna, a ze Świnoujścia popłyń na wyspy: niemiecką Rugię czy duński Bornholm.

1. Cisna

Jak uciekać, to oczywiście…w Bieszczady! Zwłaszcza gdy nie wyobrażasz sobie zimowego wypoczynku gdzie indziej niż w górach. Cisnej, choć jest jedną z najpopularniejszych miejscowości w Bieszczadach, daleko do zatłoczonych w sezonie narciarskim górskich kurortów. Zwłaszcza, gdy okolicę pokryją śnieżne zaspy,. Cisna leży u podnóża rozległych połonin i jest idealną bazą wypadową na wiele szlaków z bajkowymi widokami, I oczywiście do regenerującego… nic nierobienia!

ATRAKCJE Gdy będziesz miała ochotę na artystyczną biesiadę w mocno rozrywkowym towarzystwie, nie musisz nigdzie wyjeżdżać. Położony w centrum Cisnej bar Siekierezada to miejsce kultowe. Turystów przyciąga oryginalne wnętrze, które jednocześnie jest galerią. Wiszą tu siekiery, a ściany zdobią oryginalne udowe rzeźby i obrazy. To właśnie w tej okolicy kręcono w 1986 roku film wg powieści Edwarda Stachury ,Siekierezada'. Jeśli jest śnieg, zorganizujcie kulig.

ZWIEDZANIE Dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek czeka blisko 20 kilometrów tras do narciarstwa biegowego. A gdyby po wycieczce na biegówkach dokuczały zakwasy, nazajutrz kup bilet na przejażdżkę unikalną w skali Europy Bieszczadzką Kolejką Leśną. Ta ciuchcia ma ponad 100 lat! Jeździ o każdej porze roku, ale zimą turyści indywidualni muszą rezerwować bilet na jeden z kursów dla grup zorganizowanych.

SPANIE Hotel Solny: kameralny, na miejscu basen, sauna, sala – zabaw, ruska bania. Smaczne śniadania. www.solny.com.pl www.kolejka.bleszczady.p1; www.siekierezada.pl

2. Kruszyniany

Meczet w Kruszynianach jest jednym z tutejszych symboli. Drewniany budynek pomalowany jest na zielono, bo to ulubiony kolor Mahometa, symbol raju i mądrości. Na pobliskim muzułmańskim cmentarzu (mizerze) najstarszy nagrobek jest datowany na 1704 rok!

ATRAKCJE Wzmianki o pierwszym meczecie w Kruszynianach pochodzą z 1717 r. Obecny powstał prawdopodobnie w drugiej połowie XVIII w. Nieopodal meczetu znajduje się mizar, cmentarz muzułmański. Jest to jeden z siedmiu tego typu nekropolii w Polsce!

ZWIEDZANIE Zielony meczet wpisany jest na krajową listę zabytków. Od 2012 r. oba, wraz z meczetem w Bohonikach, uznane są za pomnik historii.

3. Świnoujście

Port morski i uzdrowisko w jednym: Świnoujście, leżące cna północno-zachodnim krańcu Polski, w zachodniopomorskim, położone nad Świną i Bałtykiem. To prawdziwy unikat: w Polsce miasto położone na dużych wyspach: Uznam, i na 44 małych, wysepkach!

ATRAKCJE Podziwiając kąpiele morsów, które odbywają się tu cyklicznie, jeszcze bardziej docenisz temperaturę swojego łóżka o poranku. W okolicy odbywa się corocznie Inwazja Morsujących Mikołajów, jedyna taka impreza na świecie! Dla rodzin z dziećmi szczególną atrakcją jest nowoczesny aquapark.

ZWIEDZANIE Świnoujście to miasto, gdzie nudzić się nie sposób, rozrywek i zabytków jest masa. Wystarczy na killkudniowy pobyt. Na spacery polecamy (oprócz plaży oczywiście) zabytkowy Park Zdrojowy z XIX w. Koniecznie zobacz zespól fortów Świnoujście, Latarnię Morską, najwyższą na polskim wybrzeżu, na jej szczyt prowadzi aż 308 schodów! Bardzo ciekawe jest Muzeum Rybołówstwa Morskiego.