Rekord górskich ratowników: 239 akcji, 268 ocalonych żyć w ciągu jednego roku

Ratownicy z GOPR posiadają na swoim koncie imponujące statystyki związane z podjętymi akcjami i interwencjami. W ciągu ostatniego roku, przeprowadzili aż 239 różnego rodzaju działań ratunkowych, dzięki którym udało im się uratować 268 osób. Niestety pomimo całkowitej dedykacji i zaangażowania, nie udało się ocalić pięciu osób. Czasami sytuacje wymagały wsparcia z powietrza, dlatego w 18 interwencjach ratownicy korzystali z pomocy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Pracując nieustannie i czuwając nad bezpieczeństwem turystów w terenach górskich, społecznie przepracowali przez cały rok ponad 41,5 tysiąca godzin. Szczególnie zapadła w pamięć najbardziej spektakularna akcja, która miała miejsce w grudniu 2023 roku. Wówczas to otrzymali zgłoszenie od ojca podróżującego z trójką dzieci, który zgubił drogę na Połoninie Wetlińskiej.

Zdesperowany tata i jego pociechy byli zdezorientowani ze względu na panujące warunki atmosferyczne – padający deszcz, silne porywy wiatru oraz głęboka pokrywa śnieżna. W tych okolicznościach stracili siły do dalszej wędrówki w kierunku Chatki Puchatka. Na szczęście 13 ratowników z GOPR podjęło akcję i ewakuowało nieszczęśliwą rodzinę do Wetliny.

Do Bieszczadzkiej grupy GOPR należy 216 ratowników. Wśród nich jest 21 ratowników profesjonalnych, 96 aktywnych ochotników pełniących funkcję ratowników oraz 8 osób, które aspirują do tej roli. Obecnie trwa proces rekrutacji nowych chętnych do tej wymagającej i odpowiedzialnej roli. Planowany egzamin odbędzie się w lutym.