Ustrzyki Dolne – zabytki i ciekawe miejsca!

Ustrzyki Dolne to malownicze, acz niewielkiego miasto, które położone jest w województwie podkarpackim w powiecie bieszczadzkim. Miasto to założone zostało w okolicach XV wieku, pierwotnie znajdowało się w województwie ruskim, wchodzącym w skład Korony Królestwa Polskiego. Ustrzyki Dolne uzyskały prawa miejskie dopiero w roku 1727, które następnie straciło w 1945 roku. Ponowne nadanie tychże praw miało miejsce w 1952. Ciekawym jest fakt, że pierwotnie – po zakończeniu II Wojny Światowej – miasto to znajdowało się w rękach ZSRR, jednak po korekcie granic trafiło do Polski. Ustrzyki Dolne, choć są stosunkowo niewielkie, to pochwalić się mogą niezwykle bogatą wręcz historią i mnogością – w przeszłości grup wyznaniowych i narodowościowych – po których to ostały się do dziś liczne zabytki. Podpowiemy, co warto zwiedzić w Ustrzykach Dolnych i ich najbliższej okolicy!

Sanktuarium Matki Bożej Rudeckiej Królowej Bieszczadzkiej.

Sanktuarium te jest jedną z najstarszych budowli w całym mieście. Kościół ten wybudowany został w 1740 roku w stylu barokowym, a w jego wnętrzu znaleźć możemy zabytkową chrzcielnicę, ambonę z baldachimem. W kościele znajduje się również kopia obrazu Matki Bożej, której oryginał został ukradziony w 1992 roku przez nieznanych sprawców.

Synagoga.

Zabytkowa synagoga powstała w 1870 roku, obecnie jednak jest siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej. Obiekt został w znaczącym stopniu zniszczony przez żołnierzy niemieckich w czasie II Wojny Światowej, a po zakończeniu konfliktu mieścił się tam magazyn na zboże.

Park pod dębami.

Park ten jest uwielbiany przez mieszkańców Ustrzyk Dolnych, warto jednak zawitać do niego także podczas zwiedzenia tejże miejscowości. W parku znajdziemy plac dla dzieci, siłownie na świeżym powietrzu.