Bieszczady: spotkania z kulturą żydowską

Bieszczady to kraina wyjątkowa, która może nas oczarować swym pięknem oraz historią. Do dziś jest to niezwykle atrakcyjny kierunek wycieczki dla tych, którzy chcą się nacieszyć wielokulturowymi miasteczkami. Jedną z ciekawszych propozycji odkrywania tej części kraju są wycieczki śladem społeczności żydowskiej. Gdzie warto się wybrać? Jakie miejsca warto odwiedzić?

Żydzi w Bieszczadach pojawili się jakieś 400 lat temu, przy czym najlepszym okresem dla społeczności żydowskiej w tej części kraju okazał się wiek XIX. Gdzie można się było z nimi spotkać? W większych miejscowościach oraz miasteczkach, takich jak Ustrzyki Dolne, Baligród czy Lutowiska. W gronie ważnych punktów na mapie żydowskiego osadnictwa w przedwojennych Bieszczadach znalazły się też takie miasta, jak Lesko oraz Sanok. Spore grupy Żydów zamieszkiwały też przed wojną takie miejscowości, jak Cisna oraz Wola Michowa. Kres gminom żydowskim w Bieszczadach przyniosły trudne lata II wojny światowej. Wielu Żydów zginęło w egzekucjach, do których dochodziło m. in. w Ustrzykach Dolnych oraz w Lesku. Wielu Żydów trafiało też do obozów przejściowych (np. w Zasławiu) oraz obozów zagłady (głównie w Sobiborze oraz w Bełżcu).

Najpiękniejsze cmentarze żydowskie w Bieszczadach

Dziś o bieszczadzkich Żydach przypominają nam ciekawe, choć niezbyt liczne zabytki. W gronie tym wyróżniają się cmentarze żydowskie, które można zobaczyć m. in. w Lesku, Lutowiskach, Ustrzykach Dolnych oraz w Woli Michowej. A co z synagogami? Do dziś przetrwała synagoga w Ustrzykach Dolnych, którą zaadaptowano na potrzeby biblioteki. Ciekawym przykładem sztuki renesansowej jest z kolei synagoga w Leski, mogąca się pochwalić cechami obronnymi. I ona pełni dziś inną rolę niż pierwotnie. Świetnie sprawdza się w roli domu kultury oraz galerii, w której lokalni artyści mogą prezentować swoje prace. W wielu miastach zachowały się też pożydowskie kamieniczki. Można je zobaczyć m. in. w Sanoku oraz w Lesku – pięknych miastach, którym w czasie krajoznawczej wycieczki w Bieszczady warto poświęcić więcej uwagi.

Dodaj komentarz