Bieszczady dla ciekawych: Lesko i okolice

Lesko to jeden z ważniejszych punktów w programie krajoznawczej wycieczki po tak pięknej krainie, jaką są Bieszczady. Cenne zabytki, dobre zagospodarowanie oraz pełna atrakcji okolica – oto czynniki, dzięki którym Lesko stało się jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych w tej części kraju. Co warto tutaj zobaczyć?

Lesko i jego zabytki

Lesko to urocze miasteczko, które może się pochwalić historią sięgającego XV stulecia. O wielokulturowym charakterze dawnego miasta przypominają nam dwie bardzo cenne pamiątki po społeczności żydowskiej. To właśnie w Lesku można zobaczyć największy cmentarz żydowski w Bieszczadach oraz XVI-wieczną synagogę, uznawaną za jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków tego typu w południowej części Polski. Warto też zajrzeć na Stary Rynek, przy którym wznosi się leski ratusz z XIX wieku, warto też zajrzeć do kościoła parafialnego, o którego długiej historii przypominają detale utrzymane w stylu gotyckim. Zabytkiem, którego w czasie wycieczki po Lesku nie można pominąć, jest zamek Kmitów z XVI wieku. A kto chce spojrzeć na miasto z nieco innej perspektywy, ten powinien wybrać się na pobliskie wzgórze Baszta. Jest ono rewelacyjnym punktem widokowym, z którego można podziwiać i Lesko, i malownicze Bieszczady.

Gdzie warto wybrać się z Leska?

Turyści, którzy znajdą tanie noclegi na terenie Leska, będą mogli potraktować to miasto jako doskonały punkt wypadowy dla dalszych wypraw. W rejonie Leska na brak ciekawych miejsc nie można narzekać. Gdzie warto się wybrać? Kuszą Góry Słonne oraz malownicze tereny Pogórza Leskiego. Wspaniałą przygodą dla turystów wypoczywających w Lesku mogą się też spać wyprawy nad pobliskie jeziora: Myczkowskie oraz Solińskie. Są to popularne miejsca wypoczynku i rekreacji, które przyciągają nie tylko bardzo dobrym zagospodarowaniem, ale i malowniczą scenerią. Nie brak tu również ciekawych tras rowerowych, jak np. szlak prowadzący na wzgórze Gruszka, oraz wodnych, w gronie których największym powodzeniem cieszy się trasa o nazwie „Błękitny San”.