Planujesz wyprawę w Bieszczady? Uważaj na niedźwiedzie! – czyli jak zachować się w przypadku spotkania tego zwierzęcia?

Bieszczady to istna ostoja dla dzikiej natury i wielu gatunków zwierząt, w tym również tych zagrożonych. Region ten zachwyca przepięknymi krajobrazami, ciekawą kulturą, historią, tradycjami czy majestatycznymi szlakami. Nie dziwi więc, że corocznie przyjeżdżają tu ogromne rzesze turystów z całej Polskiej. Rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady – tak brzmi popularne powiedzenie. W istocie – w Bieszczadach można nie tylko mile spędzić czas, lecz także odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku i ciągłej pogoni. Jak jednak wspomnieliśmy, Bieszczady są domem dla wielu gatunków zwierząt, m.in. rysi, wilków czy niedźwiedzi. Skupimy się na tych ostatnich i podpowiemy, jak zachować się w sytuacji, gdy spotkamy te zwierzę na szlaku.

Czy spotkanie niedźwiedzia jest możliwe?

Bieszczady mogą pochwalić się największą w skali kraju populacją niedźwiedzi na tym terenie. Choć zwierzęta te są raczej skryte i unikają bezpośrednich konfrontacji z ludźmi, wcale niepowiedziane, że niemożliwe będzie spotkanie go na bieszczadzkim szlaku. Wręcz przeciwnie – takie sytuacje zdarzają się dosyć często, należy więc wiedzieć, jak powinniśmy się wtedy zachować.

Jak zachować się w przypadku, gdy spotkamy niedźwiedzia?

Tak naprawdę wszystko sprowadza się do profilaktyki i zdrowego rozsądku. Zanim zastanawiać się, jak zachować się w sytuacji, gdy natrafimy na niedźwiedzia, postarajmy się, by do tego w ogóle nie doszło. Spacerując po szlaku, powinniśmy głośno rozmawiać, dobrym rozwiązaniem będzie także przyczepienie specjalnych dzwoneczków do odzieży. Niedźwiedzie mają doskonale rozwinięty słuch, jednak trochę gorzej u nich ze wzrokiem – stąd mogą nawet nie zauważyć człowieka. No dobrze, ale co w momencie, gdy do takiego spotkania dojdzie. Przede wszystkim – zachowajmy spokój i nie prowokujmy zwierzęcia. Powinniśmy zaczekać, aż się oddali, a jeżeli zmierza w naszą stronę – zwyczajnie zejdźmy mu z drogi i przeczekajmy. Unikajmy również kontaktu wzrokowego. Jeżeli zwierzę z niezdrowym zaciekawieniem zaczyna się nam przyglądać lub podchodzić niebezpiecznie blisko – podnieśmy ręce nad głowę. Sprawi to, że będziemy wyglądać na większego, niż w rzeczywistości jesteśmy. Ataki niedźwiedzi na ludzi nie zdarzają się często – jeżeli jednak do tego dojdzie, powinniśmy przyjąć tak zwaną pozycję żółwia. Powinno to sprawić, że zwierzę zwyczajnie straci zainteresowanie. Jeżeli jednak zacznie nas atakować – należy się bronić. Wrażliwymi punktami ciała tego zwierzęcia są uszy, nos i oczy – to właśnie w nie powinniśmy uderzać.