Bieszczadzkie skarby: Hoczew

Hoczew może się pochwalić ciekawą historią i pięknymi widokami, a wycieczki po jej terenie będą nie lada gratką dla wielu z nas. Ta bieszczadzka wieś kusi klimatem, a piękne widoki na doliny Hoczewki oraz Sanu są jednym z wielu jej walorów. Co warto wiedzieć o tej miejscowości?

Z kart historii – Hoczew i jej dzieje

Hoczew może się pochwalić długą historią, w której ważną rolę odegrali przedstawiciele rodu Balów oraz Fredrów. Warto jednak pamiętać, iż już w X wieku istniało tu grodzisko, którego głównym zadaniem było pilnowanie bezpieczeństwa na przebiegającym w pobliżu szlaku handlowym. Sam Hoczew po raz pierwszy wymieniany jest w początkach XV wieku. Wiadomo, że już w tym czasie we wsi stał kościół parafialny, fundowany przez ówczesnych właścicieli wsi – Balów. Przedstawiciele tego rodu władali wsią do XVII wieku. Ich następcami byli Fredrowie, m.in. Jacek Fredro, znany jako ojciec Aleksandra (autora „Zemsty). Dziś Hoczew świetnie sprawdza się jako kameralne letnisko, a bliskość Jeziora Solińskiego oraz tak znanych miejscowości, jak Myczkowce czy Polańczyk, jest jednym z jej głównych walorów.

Jakie atrakcje czekają tu na turystów?

Hoczew to przede wszystkim piękne widoki i przyrodnicze skarby, dzięki którym Bieszczady są tak chętnie wybieranym kierunkiem wypraw. Lesiste wzgórza, barokowy kościół obronny oraz unicka plebania, służąca dziś jako niewielkie muzeum – oto najważniejsze atrakcje, z jakimi można się tu spotkać. Kto w czasie wycieczki po bieszczadzkich miejscowościach odwiedzi Hoczew, ten będzie mógł również ujrzeć wiele zabytkowych domów z drewna oraz nacieszyć się tak ważną ciekawostką przyrodniczą, jaką są progi skalne na Hoczewce. Ten pomnik przyrody to nie lada gratka dla tych, którzy chcą ujrzeć malownicze odsłonięcia fliszu karpackiego oraz pospacerować w wyjątkowej scenerii.

Bieszczadzkie skarby: gdzie warto się wybrać?

Hoczew ma się czym pochwalić, a kto znajdzie tanie noclegi w tej miejscowości, ten na nudę nie będzie mógł narzekać. W okolicy wsi nie brak ciekawych miejsc, dzięki którym można poznać Bieszczady, ich dzieje oraz przyrodnicze skarby.