Cisna – co warto zobaczyć?

Cisna jest jednym z ważniejszych letnisk w Bieszczadach. Kto chce spędzić aktywny urlop w tej górskiej krainie, ten w Cisnej znajdzie dla siebie moc atrakcji. W jaki sposób można tu spędzić wolny czas?

Cisna i magia bieszczadzkiego letniska

Cisna to klimatyczne letnisko, mogące się pochwalić bliskością wielu szlaków turystycznych oraz dobrymi widokami na dolinę Solinki. Cisna to jednocześnie osada o ciekawej przeszłości. Wiadomo, że historia miejscowości zaczyna się w XVI wieku, a jednym z jej właścicieli był ojciec Aleksandra Fredry. Po wojnie Cisna stała się popularnym letniskiem i jednym z najsłynniejszych punktów wypadowych w Bieszczady, a w latach 70-tych XX wieku zyskała status uzdrowiska. Wszystko to przełożyło się na jej popularność. Efekt? Dziś wiele osób planujących urlop w Bieszczadach stawia na wypoczynek w Cisnej.

Co warto zobaczyć w Cisnej?

Cisna może okazać się atrakcyjnym miejscem dla każdego. Na turystów czeka tu m.in. Gminne Centrum Kultury i Ekologii oraz klimatyczne knajpki z lokalnymi daniami. Kusi też Bieszczadzka Kolej Leśna, która świetnie sprawdza się w roli atrakcji turystycznej. Dla tych, którzy interesują się historią, ważnym miejscem będzie pomnik poświęcony ofiarom UPA. To jedna z tych atrakcji, dzięki którym pamięć o trudnej historii bieszczadzkich wsi i powojennym konflikcie polsko-ukraińskim wciąż trwa.

Myczków. Oko w oko z Bojkami

Oko w oko z Zakapiorami

Cisna jest jedną z tych miejscowości, w których wciąż można spotkać się z bieszczadzkimi Zakapiorami. Kto chce poczuć klimat Bieszczadów, ten koniecznie powinien zajrzeć do „Siekierazady” – knajpy, w której nawiązano do znanej powieści Edwarda Stachury. W jej pobliżu czeka Kapliczka Pamięci (nazywana też Zakapiorską Kapliczką), która ma przypominać o niepokornych mieszkańcach Bieszczadów. Inicjatorem jej powstania jest Andrzej Potocki, znany dziennikarz i autor książek poświęconych bieszczadzkim osadom i ich mieszkańcom. W kapliczce tej znajduje się rzeźba Chrystusa Frasobliwego, wykonana przez Zdzicha Pękalskiego. Co ciekawe, Chrystus siedzi we wnętrzu beczki piwa.

Cisna może się pochwalić nie tylko ciekawą atmosferą i piękną okolicą, ale i dobrym zagospodarowaniem. Tanie noclegi można tu znaleźć o każdej porze roku, a osób chętnie korzystających z miejscowych gospodarstw agroturystycznych nie brakuje.