Myczków. Oko w oko z Bojkami

Chcesz lepiej poznać Bieszczady i ich dzieje? Zaplanuj trasę wycieczki w taki sposób, by odwiedzić Myczków. Ta miejscowość to nie tylko ważny ośrodek turystyczny, na terenie którego znajdziesz tanie noclegi, ale i moc atrakcji. Bliskość Polańczyka, Myczkowa i słynnego jeziora Solińskiego to wielkie walory Myczkowa, choć dla wielu turystów najważniejszym skarbem tej miejscowości jest Muzeum Kultury Bojków. Dlaczego warto je odwiedzić?

Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie powstało w latach 70. XX wieku dzięki prywatnym zbiorom Stanisława Drozda (kustosza muzeum). Z czasem ekspozycja poszerzyła się o inne eksponaty – rodzinne pamiątki, przekazywane do muzeum przez innych mieszkańców gminy.

Dziś myczkowska placówka muzealna może pochwalić się ciekawą ekspozycją, dzięki której zdobędziesz sporo cennych wiadomości na temat Bojków – mieszkańców dawnych wsi bieszczadzkich. Ta wołosko-ruska grupa etniczna dominowała w przedwojennych Bieszczadach, a do dziś w terenie zachowało się po niej bardzo mało pamiątek.

Pamięć o dawnych mieszkańcach bieszczadzkich wsi trwa jednak nadal, a to dzięki takim placówkom, jak ta w Myczkowie. Bojkowskie stroje, przedmioty codziennego użytku i narzędzia tworzą tu unikalną kolekcję, dzięki której można odbyć zaskakującą podróż w czasie. Nie brak tu również zabytków sakralnych i cennych pamiątek, pochodzących z okolicznych cerkwi. Wizyta w tym muzeum jest jednocześnie ważną lekcją historii, w trakcie której można zdobyć szeroką wiedzę na temat bieszczadzkich wsi oraz akcji Wisła czy wcześniejszych wysiedleniach, podczas których od 1944 roku wielu bieszczadzkich Bojków wywieziono na teren obecnej Ukrainy.

Cisna – co warto zobaczyć?

Kto znajdzie tanie noclegi w Myczkowie, ten nudzić się nie będzie. Kusi malownicza okolica oraz pobliskie atrakcje, takie jak Lesko, Polańczyk czy Solina. Dzięki temu w Myczkowie można spędzić wolny czas nie tylko w przyjemny, ale i pożyteczny sposób.