Policja Podkarpacia apeluje o ostrożność na drogach po zdarzeniu w Ustrzykach Dolnych

Na terenie Podkarpacia, policja ponownie zaapelowała do kierowców o bezpieczną jazdę i zachowanie ostrożności, zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych. Taki apel pojawił się w odpowiedzi na incydent, który miał miejsce w Ustrzykach Dolnych we wtorek. Początkowe ustalenia funkcjonariuszy sugerują, że kobieta kierująca samochodem marki Kia, nie ustąpiła pierwszeństwa przechodzącej przez przejście pieszemu kobiecie.

We wtorek, przed godziną 16:00, na ulicy 1 Maja w Ustrzykach Dolnych doszło do tej niefortunnej sytuacji. Kobieta za kierownicą Kia uderzyła 60-letnią kobietę przechodzącą przez pasy. Ofiara jest mieszkanką tego miasta.

Osoby poruszające się na piechotę są grupą najbardziej narażoną na udział w wypadkach drogowych spośród tzw. niechronionych uczestników ruchu. Otrzymują oni również najcięższe obrażenia podczas takich incydentów. Większość z nich ma miejsce na przejściach dla pieszych.

Każdy kierowca powinien mieć na uwadze, że podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych, musi zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na pasach. Dodatkowo, kierującym zabrania się wyprzedzania innego pojazdu na przejściu dla pieszych oraz bezpośrednio przed nim (chyba że ruch jest kierowany) oraz omijania pojazdu poruszającego się w tym samym kierunku, ale zatrzymanego w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Przypominamy również pieszym, aby zawsze przed wejściem na przejście dla pieszych upewniali się, czy mogą to zrobić bezpiecznie, nie powodując nagłego hamowania nadjeżdżającego pojazdu. Dodatkowo, prosimy o staranie się o bycie widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego podczas spacerów, nawet gdy pogoda sprzyja. W przypadku poruszania się po zmierzchu lub w warunkach słabej widoczności, piesi powinni koniecznie używać elementów odblaskowych.