Połoniny Bieszczadzkie: Wetlińska i Caryńska – dwie kultowe górskie łąki

Urocze połoniny bieszczadzkie, to nic innego jak malownicze łąki, które można znaleźć powyżej najwyższego zasięgu lasu. Wśród nich dwie cieszą się szczególnym uznaniem zarówno wśród turystów okazjonalnych, jak i doświadczonych miłośników górskich wypraw – są to Połoninę Wetlińską oraz Caryńską.

Wyjątkowość Połoniny Wetlińskiej wypracowała na przestrzeni lat Chatka Puchatka, a dokładniej jej twórca Lutek Pińczuk. Z kolei Połonina Caryńska, która jest trochę wyższa od Wetlińskiej, prezentuje się bardziej okazałe i majestatycznie. Można ją dostrzec nie tylko z Połoniny Wetlińskiej, ale również z Tarnicy czy Przełęczy Wyżnej. Mimo jej uroku, nie cieszy się ona tak dużą popularnością wśród zwiedzających.

Kiedy porównamy frekwencję turystów na obu połoninach, na Caryńskiej nie spotkać tłumów, co jest charakterystyczne dla Wetlińskiej. Spacerując czerwonym szlakiem, można zauważyć jedynie nieliczne grupy osób, które wędrują zarówno od strony Brzegów Górnych, jak i Ustrzyk Górnych. Choć dostanie się na jej szczyt bywa wyzwaniem i wymaga nieco wysiłku, nagradza ona wspaniałymi panoramami, które roztaczają się ze szczytu.